A targoncavezető létfontosságú láncszemet jelent az ellátási láncában. Nélkülük a logisztikai raktárok, kikötők, sőt, sok építkezés is leállna. Az alábbiakban részletezzük mindazt, amit a targoncavezetői munkáról tudni kell, beleértve a bértáblákat, a tipikus munkakörülményeket, a szükséges készségeket és az általános munkaköri feladatokat.
Raktári munka, több mint vezetés
A targonca vezetése nagyon erős vezetés technikai tudást igényel, beleértve az eszköz navigálását és a legkisebb helyen való parkolást is. Raktári és rakodótermi targoncavezetőként sok akadályt tartalmazó, összetett terekben kell boldogulni. Kiváló szem-kéz koordinációs és térfelismerő képességeket igényel. Nagyon fontos, hogy 360 fokos térfelismerő tájékozottságot tartson fenn a környezetéről.
Targoncavezetői szerepek
A targoncavezetőkre minden eddiginél nagyobb igény van a logisztikai csomópontokon, mint a kikötőkben, repülőtereken és raktárakban, de mindenhol, ahol teher mozgatásával foglalkoznak: így a gyárakban, gazdaságokban, építkezéseken. A targoncás munka széles skálán mozog:
- ömlesztett raklapok mozgatása repülőgépekről, vonatokról és teherautókról raktárakba és gyárakba,
- logisztikai műveletek szervezése és végrehajtása raktárban,
- emel és szállít egy építkezésen,
- veszélyes anyagok szállítása.
Milyen feladatai vannak egy targoncavezetőnek?
A növekvő automatizálás és a mesterséges intelligencia technológia új lehetőségeket nyit a műszaki háttérrel rendelkező operátorok előtt. A targoncavezető felelőssége az adott munkakörhöz és helyzethez kötött. A legtöbb pozíció azonban magában foglal néhány közös üzemeltetési feladatot, többek között:
- Anyagok rakodása,
- Terhek emelése,
- Különböző targoncák és eszközeik kezelése,
- Navigálás a munkaterületen,
- Targonca biztonsági ellenőrzése.
A nagyméretű raklapok és ömlesztett csomagok szállítása mellett a targoncavezetőknek gyakran kell zsugorfóliázniuk az árukat és elemezniük a gyártási ütemterveket.
További feladataik
- Munkaterület tisztán és biztonságosan tartása,
- A vállalati, állami biztonsági előírások betartása,
- Hatékony kommunikáció a műszak vezetővel, a szállítási szakemberekkel és a többi raktári dolgozóval,
- Az újonnan felvett munkatársak képzése (különösen, ha targoncakiképző feladataid is vannak).
Milyen típusú berendezéseket használnak a targoncavezetők?
Definíció szerint a targonca egy olyan motoros eszköz, amely képes rövid távolságra emelni és mozgatni tárgyakat. Az OSHA szerint minden targonca a következő hat osztály valamelyikébe tartozik:
Ezek a targoncák általában pneumatikus vagy párnázott gumiabroncsokkal vannak felszerelve, és beltérben, sima padlón használják őket.
Ahogy a neve is mutatja, ez a targoncaosztály a keskeny folyosókkal rendelkező raktárakba és raktárközpontokba való.
A kezelők kézi vezérléssel dolgoznak és manőverezik ezt a targoncaosztályt.
Párnázott gumiabroncsaik miatt ezek a modellek leggyakrabban rakodódokkokban vagy raklapos rakományokkal dolgozó raktárakban fordulnak elő.
Az ebbe az osztályba tartozó targoncák rendkívül sokoldalúak, ezért egyre népszerűbbek a modern raktárakban és gyárakban.
Ezt a targoncatípust elsősorban építkezéseken, autó-újrahasznosítóknál és fatelepeken használják.
Milyen munkakörnyezetben dolgozik egy targoncavezető?
Targoncavezetőként a munkakörnyezete a munkakörtől függ. Bizonyos helyzetekben a targoncavezető egy nagy csapattal dolgozik együtt, vagy koordinál; más esetekben inkább magányos pozíciókat jelentenek. A munkáltatótól és az elvárt feladatoktól függően a munkavégzés zárt térben, gyárakban, rakodódokkokban, raktárakban történik, vagy szabadban, fejlesztési helyszíneken.
Kik a kollégái targoncavezetőnek?
Bár a targoncavezető a targonca kezelése közben önállóan dolgozik, a készletek, termékek és anyagok mozgatására vonatkozó utasítások a raktár- vagy ellátási lánc vezetőjétől származnak. Kezdő pozícióban a raktári személyzet tagja, a raktár- vagy logisztikai vezető ismerteti a napi feladatatokat.
Milyen a targoncavezető munkarendje?
A targoncavezetők munkarendje változó. A többség azonban órabérben dolgozik. Mivel a targonca vezető az ellátási láncban betöltött munkakör, ezért a műszakok kettő, vagy három műszakban vannak szervezve. A legtöbb műszak nyolc vagy kilenc órás. Mivel az ellátási lánc sosem áll meg, a targoncavezetőnek gyakran kell hétvégén is dolgozniuk. Alternatívaként az építőiparban végzett targoncás munkák elsősorban projektalapúak.
Milyenek a targoncavezetői karrierlehetőségek?
A Logijobs előrejelzései szerint a targoncás munkakörök körülbelül 5%-kal fognak növekedni a 2023-as évben. Figyelembe véve a logisztikai, a raktári szállítást igénylő e-kereskedelem várható növekedését, a targoncaüzemeltetés kilátásai nagyon erősek. Bár a targoncavezetői állások a belátható jövőben biztosak, a raktározási technológia fejlődik. Továbblépési lehetőségeit tekintve az új technológiák elsajátítása hozhat, például, ha képesítést szerez a technológiás mechanikában.
Végzettség és készségek
A targoncavezetés egyik előnye, hogy nem igényel meghatározott iskolai végzettséget. Ha jól tudja olvasni és követni a konkrét utasításokat, akkor kiválóan fog teljesíteni ebben a szerepkörben. Sok munkáltató inkább olyan targoncavezetőket alkalmaz, akik középiskolát végeztek vagy általános iskolai végzettséggel rendelkeznek. A korábbi tapasztalat is előny, de a pályakezdőknek is könnyű munkát találni.
A munkavédelmi és biztonsági szab állok ismerete és betartása különösen fontosak a raktárakban és az építkezéseken. A targoncavezető gyakran dolgozik potenciálisan veszélyes környezetben, ezért a munkavédelmi-tanúsítvány megszerzése követelmény. Ha targoncavezetőként szeretne elhelyezkedni, iratkozzon be egy jóváhagyott képzési programra, és tegyen sikeres vizsgát. Ezeket a tanfolyamokat általában a helyi képzőiskolák kínálják. Egy targonca vezető képzési program a következőkre terjed ki:
- Biztonsági szabályok
- Vezetési technikák
- Az eszköz karbantartása
A tanfolyam előadásokat, oktató videókat és írásos anyagokat tartalmaz. A tanúsítvány, jogosítvány megszerzéséhez írásbeli vizsgát, valamint egy targoncakiképző által felügyelt üzemeltetési értékelést kell letennie. Sok esetben a vállalat alkalmaz egy ilyen targonca oktatót.
Készségek és kompetenciák
A targoncavezetőnek kifogástalan térlátásra, perifériás látásra és szem-kéz koordinációra van szüksége. A rakományok beállításához, vagy könnyű javítási munkák elvégzéséhez esetenként kézi munkára és felsőtest-erőre is szükség lehet. Emellett a munka nagyfokú részletorientáltságot is igényel.
Mennyi a targoncavezető átlagos fizetése?
A targoncavezető fizetése a munkakör típusától, a tapasztalattól és a helytől függően változik. A LogiJobs fizetési statisztikája szerint az anyagmozgató operátorok, targoncavezetők fizetése átlagosan 350 000 – 400 000 Forint körül alakul. Általánosságban elmondható, hogy a nagyobb tapasztalattal rendelkezők több pénzt kapnak, és a legtöbb vállalat – különösen az összetett munkaköröket ellátó vállalatok – szívesen fizet jól a szakmájukat ismerő targoncavezetőknek. Egy jó targoncavezető értékes munkatárs.