Az export-import szakügyintéző segíti a vállalatot az import- és export műveletekben, valamint a kereskedelmi megállapodások programjainak végrehajtásában és a belső ellenőrzések fenntartásában.
Export-import menedzser
Az export-import szakügyintéző (menedzser, vagy koordinátor pozícióban) az a szakember, aki a szállítmányok dokumentációjának specialistája, biztosítja, hogy azok megfeleljenek a vámszabályoknak és -előírásoknak. Olyan kérdésekben is képes tanácsot adni, mint a tarifák, biztosítások és kvóták. Ők felelősek a küldeményeknek a tarifakódolási rendszer szerinti kategorizálásáért. Az import-export szakügyintézők tanácsot adnak a fizetendő vámok és adók csökkentésére vonatkozóan is.
Az export-import menedzser vagy koordinátor munkakör potenciálisan széleskörű és sokféle feladatot magában foglaló munkakör. Az import/export menedzser/ügyintéző munkaköri leírásai is jelentősen eltérhetnek az országtól, a helyi import/export törvényektől és eljárásoktól, valamint a szervezeten belül elvárt szereptől függően. Szakmai szerepe magában foglalja az értékesítés, beszerzés és vásárlás, pénzügy, jog, adminisztráció egyes területeit is.
Export-import szakügyintéző karrierlehetőségei
A globalizáció az export-import területét sokkal szélesebbre tárta, ezáltal növelve az export-import szakemberek/menedzserek karrierlehetőségeit. A magas gazdasági növekedést produkáló országokban az export-import menedzserek számára meglehetősen nagy a mozgástér. Az export-import menedzserek nemcsak a nagy exportőrházakban, kereskedőházakban, exportfeldolgozó zónákban, exportfejlesztési tanácsadásban, rakomány elszámolási és kezelési ügynökségekben, fejlesztési hatóságokban és árutanácsokban, csomagolóiparban, biztosítótársaságokban, hogy csak néhányat említsünk, hanem saját vállalkozásukban is növekedhetnek, amint elég megbízást kapnak.
Számos kiskereskedő, gyártó, szállítmányozó és harmadik félként működő logisztikai vállalat alkalmaz export-import menedzsereket a globális ellátási láncok bonyolult eljárásainak gyors és hatékony irányítása érdekében.
Export-import menedzser néhány szerepe és felelőssége
Megfelelés
Az export-import menedzser felelőssége, hogy az összes kereskedelmi eljárást a saját országuk és az érintett külföldi ország törvényeinek megfelelően hajtsák végre. Alapos ismeretekkel kell rendelkeznie a vám- és határvédelmi szabályokról. Biztosítania kell, hogy az exportigazgatási szabályzatot betartsák, hogy elkerüljék a szállítás késedelmét és a költséges büntetéseket.
Személyzeti kérdések
Az import-exportmenedzser az alkalmazottak felvételével, munkahelyi képzésével és munkába való beilleszkedésével is foglalkozik. A munkavállalók hatékonyságával, termelékenységével kapcsolatos kérdések is az ő hatáskörébe tartoznak. A munkateljesítmény értékelését és az előléptetési javaslatokat is az import-exportvezető kezeli.
Szállítási megállapodások
Az olyan eljárásokat, mint a teherszállítmányok előkészítése, a rakomány mozgása és a késésekkel kapcsolatos kommunikáció, az import-exportvezető felügyeli. Ő felelős a gyorsabb szállítási útvonalak és alacsonyabb költségű fuvarozók felkutatásáért, valamint a gyorsított szállítás megkönnyítését szolgáló vészhelyzeti tervek kidolgozásáért.
Kapcsolatok
Az import-export menedzser feladata, hogy jó és egészséges munkakapcsolatokat építsen ki a kormányzati szervek képviselőivel, az ügyfelekkel és a munkavállalókkal. Feladata, hogy rendszeres találkozókat tartson a potenciális ügyfelekkel, vámszakemberekkel, szállítmányozókkal és logisztikai cégekkel. Emellett az import-export menedzser a vállalat képviselőjeként részt vesz az állami vámügyi találkozókon is. Így a globalizáció összefüggésében egy vállalatnál egy hozzáértő export-import menedzser nagyban hozzájárul a vállalat nemzetközi határokon átnyúló kereskedelmi kapcsolatainak fejlesztéséhez.
Feladatai
- Elvégzi a termékek/eszközök/anyagok országon belüli és/vagy országból történő mozgásának irányítását a vonatkozó helyi, országos és nemzetközi szabályoknak és eljárásoknak megfelelően.
- Kezeli a szükséges dokumentációt és online űrlapokat az összes import/export tevékenység hatékony, költséghatékony és jogszerű végrehajtásához.
- Fenntartja és adott esetben megosztja a kollégákkal az összes vonatkozó import/export jogszabály és eljárás; tarifák és vámok; engedélyek és korlátozások ismeretét.
- A pénzügyi és devizafolyamatok és tranzakciók irányítása a jogszabályokkal összhangban, valamint a tevékenységek költséghatékonyságának optimalizálása érdekében.
- Hatékony, pozitív kapcsolatokat ápol tevékenységének biztosítása érdekében. Szükség szerint kommunikál az export- és import- kapcsolódó hatóságokkal, valamint az ügyfelekkel és beszállítókkal az összes érintett területen és országban.
- Előre jelzi és jelenti az import/export szabályok és a vonatkozó helyi területi gyakorlatok jövőbeni változásait, és biztosítja, hogy az ilyen ismeretek beépüljenek az osztály saját stratégiájának, erőforrásainak és eljárásainak tervezésébe.
- A szervezet általános céljaival és követelményeivel összhangban lévő import/export stratégia és tevékenységek tervezése, szervezése és végrehajtása.
- Irányítja a pozíciónak alárendelt összes alkalmazottat.
- Kapcsolatot tart a vállalat más részlegeivel a szervezet értékesítési, beszerzési, anyaggazdálkodási, termelési és általános működési funkcióival kapcsolatos hatékony és releváns export/import tevékenységek és azok támogatása érdekében.
Export-import feladat ellátásához szükséges készségek
- A globális üzleti élet ismerete a legfontosabb készség ahhoz, hogy sikeres export-import menedzser lehessen. A nemzetközi üzleti szabályok ismerete további előnyt jelent.
- Azoknak, akik ezen a területen szeretnének karriert csinálni, nagyon jó kommunikációs készségekkel kell rendelkezniük.
- Az angol és más nemzetközi nyelvek ismerete még érdekesebbé és könnyebbé teheti az export-import menedzser munkáját.
- Ezen a területen nagy az időzítési nyomás, ezért az export-import menedzsereknek nagyon felelősségteljesnek és pontosnak kell lenniük a munkájukban.
Hogyan lehetsz export-import menedzser?
A jelölteknek bármely elismert felsőoktatási intézményben vagy egyetemen, bármilyen szakirányú diplomát kell szerezniük ahhoz, hogy ezen a területen, például üzleti/exportmenedzsment mesterképzésen vehessenek részt.
A pályázóknak az alábbi lépéseket kell követniük ahhoz, hogy export-import menedzserek lehessenek.
A diploma megszerzése után bármelyik szakon a jelöltnek be kell jutnia néhány kapcsolódó területre, mint például az MBA az exportmenedzsmentben vagy a PG Diploma in Business Management vagy Export Management.
Vagy: a jelöltek mesterdiplomájuk megszerzése után csatlakozhatnak valamelyik kereskedőházhoz, hogy munkahelyi tapasztalatot, vagy további képesítést szerezzenek, például PhD-t a kapcsolódó területen/tárgyból.
Az export-import menedzsmenthez kapcsolódó területeken tanfolyamokat nyújtó intézmények listája.
Budapesti Corvinus Egyetem; Széchenyi István Egyetem; Budapesti Gazdasági Egyetem;
Fizetés
Felelősségi körükből adódóan az export-impost szakügyintéző fizetése 600 000 – 700 000 Forint körül alakul, a menedzser pozícióban ez 700 000 – 950 000 (bruttó) forint is lehet.