Az 50 pluszos munkavállaló réteg tapasztalata egyre vonzóbb a munkáltatók számára, miközben az életkorral kapcsolatos előítéletek fokozatosan eltűnnek. Az 50 évnél idősebb álláskeresők is képesek karriert építeni! A változó gazdasági és társadalmi feltételeknek köszönhetően többféle karrieréletút lehetőség nyílik a számukra. Az elöregedő munkaerő miatt a munkáltatók nem hagyhatják figyelmen kívül az idősebb munkavállalókat sem, akiknek többet is kínálhatnak, mint tapasztalatszerzést.
Az 50 pluszos munkavállaló előnye a munkaerőpiacon
Nemrég partnerünk, egy Logijobs ügyfél raktározási adminisztrátort keresett. Több jelöltet is felhívtunk az interjúkra, de két jelentkező lemondta, mert az interjú idejére már egy másik állást vállaltak. Mindkét jelölt önéletrajza mindössze egy hete volt online elérhető, és mindketten közel hatvanévesek voltak (önként adták meg ezt az információt!).
Van valami meglepő ebben a történetben? Nem gondolom. Ma már szerencsére nem annyira különleges, de vajon tíz-tizenöt évvel ezelőtt megtörtént ilyen? Ma sokan az ötven év feletti korosztályból új karriert keresnek, és úgy találják, hogy koruk és tapasztalatuk előnyükre, mintsem hátrányukra van.
Ez nem volt mindig így, de a világ megváltozott. Ma már furcsának tűnik az a feltételezés, hogy aki elmúlt 50 éves, befejezi a karrierjét. Egyáltalán nem! Az 50 pluszos munkavállalók progresszívan tekintenek a karrierjükre, és ez az álláskereső demográfiai csoport valószínűleg a erősebb helyzetben van, mint valaha.
Az idősebb munkavállalók még mindig sokat tudtak nyújtani, és a mai kihívásokkal teli piacokon tapasztalatuk nagy vonzerőt jelenthet a munkáltatók számára. Rendelkeznek intézményi rálátással, gyakorlottak abban, hogy jól kijöjjenek olyan emberekkel, akiknek más a napirendjük, mint nekik, és van perspektívájuk. A vállalkozásoknak nagy szükségük van ezekre a készségekre, tulajdonságokra.
A karrier és a munkaerő piac változása a "boomer" korosztályban
A világgazdaság, az emberi életmód és a hosszú élettartam változásai azt jelentik, hogy a karrierrel kapcsolatos elvárások is megváltoztak ebben a korosztályban. Az emberek ma már többféle karriert építenek munkában eltöltött aktív éveik során, amelyek tükrözik az életük egyes szakaszainak eltérő igényeit és értékeit. A helyzetet jól összefoglalja Ric Edelman, „Az igazság a jövődről” című könyv szerzője, aki szerint „a munkavállalók 45 évig dolgoznak egy szakmában és kábé 20 évet töltenek el nyugdíjban. Ez alatt az idő alatt többféle szakmát tanulnak, többféle munkát végeznek, több karriert fognak befutni, és életük során többször is visszatérnek az iskolapadba”.
Az 50 pluszosok: erős és növekvő munkaerő-piaci csoport
2025-ra a boomer és az X generáció teszik ki a világ munkaképes lakosságának csaknem felét, az állami nyugdíj korhatára 65 évnél magasabbra emelkedik, mivel a kormány az elöregedő népességgel küzd, a munkaerő egyharmada 50 év feletti lesz. Az 50 feletti munkavállaló egy nagy demográfiai csoport, amelyet a munkáltatók nem hagyhatnak figyelmen kívül. Mivel sok 50 év feletti munkavállaló még tizenöt vagy húsz évnyi munkaviszonyt fontolgat, sokan pályát váltanak, hogy egyre kielégítőbb munkát keressenek.
Nyugat Európában az 50 év felettiek közel fele úgy véli, hogy még nem túl idős ahhoz, hogy megtalálja álmai állását vagy új karriert kezdjen, és hasonlóan sokan vannak, akiknek több és más életcéljaik vannak, mint 30 éves korukban. Több mint egynegyedük „nagyobb munkahelyi elégedettséget” szeretne a karrierépítés során. A nyugdíjba vonulás életkorának emelkedése és az ezzel járó szemléletváltozások azt jelentik, hogy ironikus módon az időskori megkülönböztetés egyre inkább egy másik, letűnt korszak maradványának tűnik.
Az 50 év feletti munkavállalók új karrierlehetőségei
Sok 50 év feletti „fiatal” gyakornoki képzésben vesz részt, hogy felkészüljön karrierje második, harmadik vagy negyedik lépésére. Az 50 év felettiek ma már mobilis, rugalmas munkaerő, akik kiteljesedésre és megbecsülésre vágynak, miközben munkavállalóként sokat tesznek le az asztalra.
Az elmúlt néhány évben sok 50 pluszos munkavállaló jelöltet láttam, akik egészen másképp gondolkodnak a munkáról. Jelentős karrierváltásba, új munkába kezdtek, a boomer vagy X generáció tagjaként keresik a kihívásokat, a felelősséget, a sokszínűséget, a függetlenséget. Összefoglalva: a szakmai kiteljesedést.
Tippek az 50+ munkavállalók sikeres karrier váltásához
- Tartsátok naprakészen készségeiteket a technológia iránti érdeklődés fenntartásával.
- Ha jelentős karrierváltást fontolgattok érdemes készségalapú önéletrajzot készíteni, amely inkább a készségeiteket, eredményeiteket, és ismereteiteket emeli ki. A karrieretek kronologikus összefoglalóját másodlagosnak gondolom.
- Legyetek naprakészen és aktuális a LinkedIn-profil, és egy jó önéletrajz.
- Ha sok olyan készséggel rendelkeztek, mint például a csapattársak inspirálása, projektek befejezése vagy akadályok leküzdése, gyakoroljátok, hogy miről akartok beszélni és milyen példát hoztok fel.
- Mint minden jelöltnek, érdemes regisztrálni az állásbörzékre, jelentkezni álláshirdetésekre.
- Irány a logisztika! Ha izgalmas, felelősségteljes, független munkára vágysz, a logisztika Neked megfelelő iparági terület lehet. Vágj bele!