Professzionális felmondás
Akár azért hagyod ott a munkahelyed, mert egy másik cégnél kaptál lehetőséget, akár azért, mert más városba költözöl, vagy más okokból, mindenképp kihívást jelent a felmondás… vagyis annak eldöntése, hogy hogyan és miként csinálod. Ne égess fel magad mögött minden hidat! Egy profi módon végrehajtott felmondás mindenképp segíthet abban, hogy pozitív munkakapcsolatot tarts fenn a a régi munkáltatóddal, kollégáiddal. És ez még jól jöhet egyszer….
Hogyan kell profi módon kilépni egy munkahelyről?
Az alábbi néhány bekezdésben összefoglaltuk egy profi felmondás lépéseit.

#1 Ez a megfelelő időpont?
Szánj időt arra, hogy átgondoltan mérlegeled, hogy miért, mikor és hogyan hagyod ott a munkahelyed. Biztos, hogy a lehető legjobb döntést hozod meg, új lehetőségeket találsz és méltóságteljesen távozol jelenlegi pozíciódból. Még ha frusztráltnak is érzed magad, szánj időt arra, hogy alaposan mérlegeled a váltás előnyeit és hátrányait. Ha úgy érzed, hogy nem teljesülnek szakmai vágyaid, elképzeléseid, vagy egyszerűen túlterheltnek érzed magad, fontold meg, hogy a problémáid megosztod, megbeszéled a közvetlen feletteseddel. Adj egy esélyt neki, mert lehet, hogy tud segíteni a problémáid enyhítésében, vagy megoldásában.
Azonban ha úgy döntesz, hogy mindenképpen megválsz a cégedtől és készen állsz a felmondásra, ügyelj arra, hogy a beszélgetés udvarias és professzionális maradjon. A munkáltatók tudják és elismerik, hogy a dolgozó munkavállalók néha egyszerűen új dolgokat, vagy ugyanazt, de új cégnél szeretnék csinálni. Ha professzionálisan intézed felmondásod, akkor régi cégeddel jó viszonyban maradhatsz, amely esetleg új jövőbeli lehetőségekhez vezethet.
#2 Legalább egy hónap a felmondási idő
A munkaszerződésed tartalmazza a felmondási időt. Ez általában 1-3 hónap. Mindenképp győződj meg a felmondási időről, mielőtt új munkaszerződést írsz alá. Mindenképp ajánlatos és fair, ha betartod a felmondási időre vonatkozó szabályokat. A felmondási idő hosszától függően szándékodról mindenképpen tájékoztasd időben a munkáltatód, ezt az információt a felmondólevelesedben is fel kell tüntetni.
#3 Írj felmondólevelet
Írj egy rövid felmondólevelet, amelyben megindokolod döntésedet. Tájékozódj, hogy ki jogosult a felmondóleveled átvételére. Ez általában a személyzetis, humánerőforrás-menedzser, vagy a közvetlen vezetőd. Néhány dolog, amelyet a levélbe mindenképp bele kell írnod:
Nyilatkozat arról, hogy felmondasz
A felmondás hatálybalépésének időpontja
A távozás oka
Az aláírásod a dátummal
#4 Adj visszajelzést arról, hogy miért távozol
Bár nem kötelező megosztani a munkahely elhagyásának okát, hasznos lehet, ha a felettesed és a többi vezető, munkatárs megérti, hogy miért mész el. A legjobb módja ennek a vezetőddel, vagy a személyzetis humán erőforrás menedzsereddel folytatott beszélgetés. Bizonyos esetekben a humánerőforrás (HR) képviselője beiktathat egy kilépési interjút, hogy megkérdezzen Téged a vállalatnál szerzett tapasztalataidról és arról, hogy mi késztettet a távozásra. Ez jó alkalom, hogy visszajelzést adjon a vállalati politikáról, kultúráról és juttatásokról.
Készülj fel arra, hogy mit szeretnél elmondani ezen a megbeszélésen. Konstruktív, építő jellegű beszélgetésre készülj. Ne feledd, a cél a pozitív kapcsolat fenntartása a korábbi munkáltatóddal, ezért fontos, hogy őszinte, de mégis professzionális legyen a beszélgetés. Még akkor is, ha a HR-csapat nem szervez veled kilépési interjút, fontold meg, hogy felkeresel egy illetékest, hogy megbeszéljétek a visszajelzéseid és a távozásod okait.
#5 Szervezz személyes találkozót a feletteseddel
Ahelyett, hogy e-mailben küldöd el a felmondásodat a főnöködnek, fontold meg egy személyes megbeszélés időpontjának egyeztetését. A feletteseddel való kapcsolatodtól függően ez kiváló alkalom lehet arra, hogy megköszönd azokat a lehetőségeket, amelyeket a cégtől kaptál a munkád során. Ki kell dolgoznotok egy tervet az utolsó projektek, vagy más munkák lezárására, átadására, mielőtt távozol.
Ha nincs jó kapcsolatod a főnököddel, vagy aggódsz amiatt, hogy hogyan reagálna a távozásodra, akkor először a HR-osztállyal érdemes beszélned. Bárhogyan is, mindenképpen írj és nyomtass ki egy hivatalos felmondólevelet. A legtöbb cég megköveteli ezt a dokumentumot a kilépési folyamat részeként, így ha ez már teljes és megvan, az gördülékenyebbé teheti a folyamatot.
#6 A munka lezárása és átmenet
Miután tájékoztattad a munkáltatódat a felmondásodról, valószínűleg még néhány hét áll rendelkezésedre a munkakörében, mielőtt hivatalosan is távozol. Ez idő alatt fejezd be a folyamatban lévő munkákat, és a főnököddel közösen határozd meg, hogy ki vegye át azokat a munkákat, amelyeket a felmondási idő alatt nem tudsz befejezni. Dokumentáld a pozíciód szempontjából kulcsfontosságú információkat. Ez segít abban, hogy az Téged helyettesítő személy számára zökkenőmentes legyen az átmenet.
Ha a céged egy versenytársánál történő elhelyezkedés miatt mész el, előfordulhat, hogy jelenlegi munkahelyed arra kér, hogy még aznap távozz, amikor a felmondásod közlöd. Ez nem személyes ügy, sokkal inkább egy bevett gyakorlat annak megakadályozására, hogy a dolgozók bármilyen vállalati adatot megosszanak a versenytársakkal. Ha olyan vállalathoz távozol, amely nem közvetlen versenytárs, a munkáltatód valószínűleg megengedi, hogy a felmondási időt kitöltsd és annak utolsó napjáig a szokásos módon dolgozz.
#7 Hálás lehetsz a lehetőségekért
Bizonyos esetekben egy munka többet jelenthet számodra, mint egyszerű pénzkereseti módszer. Attól függően, hogy mennyi ideje dolgozol egy cégnél, lehet, hogy erős kötelékek fűznek munkatársaidhoz, vezetőidhez. A munkahelyeden szerzett tapasztalataid, tudásod valószínűleg segítettek abban, hogy kiérdemelted és megkaptad az új lehetőséget.
Ne légy rest! Merd kimutatni hálád! Igen, szánj időt arra, hogy személyesen köszönetet mondj főnökeidnek, munkatársaidnak és vezetőidnek, ha szorosan együtt dolgoztál velük. Ez nem csak egy udvariassági kör, de segíthet a kapcsolatrendszered megerősítésében, bővítésében is. Lehet, hogy a jövőben lehetőséged lesz, hogy ezt kamatoztasd, segítsd korábbi kollégáidnak, oda vissza alapon. És ez nagy érték.