A karrierszakértők gyakran figyelmeztetnek az állásinterjún való túlbeszélés veszélyeire, amikor hosszú és elkalandozó válaszokat adunk, holott koncentráltabb válaszra lenne szükség. Ennek azonban az ellenkezője is igaz.
Túlbeszélés az állásinterjún
A legtöbb toborzó, interjúztató nem szereti, ha az interjún a jelentkezőből ki kell húzni a válaszokat. Az interjúnak beszélgetésnek kell lennie, nem pedig kihallgatásnak. Az egyik legnagyobb hiba, amit egy állásinterjún, mint jelentkező elkövethetsz, hogy nem beszélsz eleget. Nincs rosszabb, mint kihúzni a jelentkezőből a válaszokat. Ha az interjúztató vezeti az egész beszélgetést, az ritkán megy jól.
Vannak olyan témák, amire te is asszertíven kitérhetsz, érintve a leglényegesebb pontokat.
- Ki vagy te és mi a célod,
- Promótáld a tapasztalataidat és azt, hogy milyen eszközöket használtál az adott érdekes feladat megoldásakor,
- Az ötletek, amiket te vetettél fel és kiviteleztél,
- A tanulmányaidban, előmeneteledben mire voltál a legbüszkébb és miben a legeredményesebb.
Túlbeszélés elkerülése
A feldobott téma szerint legyél nyitott, együttműködő és kezdeményező az állásinterjún. Ügyelj arra, hogy az idő több mint 50%-ában beszélj, és adj az interjúztatónak világos képet arról, hogy ki vagy, milyen tapasztalatokkal rendelkezel, milyen elképzeléseid vannak, és hogyan közelítenél meg egy adott feladatot.
Hogy egyértelmű legyen, nem kell 100%-ban beszélned, még 90%-ben sem. Mindenképpen legyél partner a beszélgetésben. A munkáltatók a proaktív, de határaikat és az általános határokat (beszéd hosszúsága) is ismerő munkaerőt keresik.