Igen. Megkaptad azt a mindent elsöprő vagy eldöntő állásajánlatot. A következő lépés a bértárgyalás. Ez egy trükkös folyamat lehet, mivel mindig fennáll a veszélye annak, hogy az ajánlatot elveszíted egy másik jelölt miatt. Az alábbiakban összeszedtünk néhány tippet, stratégiát amit akkor alkalmazhatsz, ha nem vagy megelégedve a felajánlott bérrel, és további tárgyalást szeretnél. Az alábbi tanácsok a LogiJobs szakmai tapasztalatán alapulnak, annak véleményét tükrözik.
1. Ne félj időt kérni
Megkaptad az ajánlatot. Természetesen nem akarod, hogy a munkáltató túl sokáig várjon a válaszodra, de ha nem vagy biztos az ajánlott fizetéssel kapcsolatban, teljesen érthető, ha néhány napot szánsz a mérlegelésre.
2. Add el magad
Emlékeztesd a munkáltatót a bértárgyalás során, hogy miért is ajánlotta fel neked a pozíciót. Legyen szó a képességeidről, vagy az adott iparágban szerzett tapasztalataidról, amikor jobb fizetésről próbálsz tárgyalni, meg kell indokolnod, hogy miért és mennyit érsz.

3. Értsd meg a vállalat álláspontját
Gondold végig, hogy a vállalatnak tudásod milyen hozzáadott értéket fog teremteni. Fontos, hogy ne csak az értékeidet mutasd meg, hanem azt is, hogy ezek az értékek hogyan rezonálnak a vállalatnál betöltött szerepkörödön belül. Mutasd meg, hogy mit tudsz tenni értük a céljaikhoz képest. Ez jó indokot ad a tárgyalásra.
4. Ne ugorj rögtön fejest
Ha érdekel a pozíció, de a fizetésről még nem beszéltetek, próbálj türelmes lenni. Ha rögtön beleugrasz a számokról való beszélgetésbe, az nem fog jó benyomást tenni rólad, kissé dörzsöltnek tűnhet.
5. Ne add el magad könnyen
Ha úgy érzed, hogy a felajánlott fizetés valóban nem felel meg a képességeidnek vagy készségeidnek, tapasztalatodnak, akkor ne fogadd el csak úgy. Ha úgy gondolod, hogy a képességeid megfelelnek annak, amit más munkáltatók jelenleg keresnek, akkor nincs okod arra, hogy ne keresd meg legalább a piaci árat.
6. Légy profi
Bár nyilvánvalónak tűnhet, maradj profi. Ha magas fizetésről szeretnél tárgyalni, összpontosíts arra, hogy udvarias és őszinte legyél a toborzóval. Például; „Nagyon örülök, hogy ezt az ajánlatot tette nekem, most alkalmas az idő, hogy megbeszéljük a csomagot?”. – ez nemcsak jó helyzetbe hoz, de sokkal jobban is hangzik, mint a „Ez nevetséges, és messze kívül esik a fizetési tartományomon”.
Mindenkor kerüld el, hogy arrogánsnak vagy lekezelőnek tűnj, mert az állásajánlatot gyorsan visszavonhatják.
7. Kutass, készülj fel
Ha kevés, vagy semmilyen előkészület nélkül tárgyalsz egy ajánlatról, az nem fog őszintének tűnni, és egyértelmű lesz, hogy nem tettél bele energiát, nem végeztél kutatást. Gyarapítsd ismereteid a piaci fizetésekről és mérlegeld a fizetési opciókat összehasonlítva saját képességeiddel és tapasztalatoddal szemben.
8. Nézd meg a megvalósíthatóságot
Légy reális azzal az összeggel, amit esetleg javasolnak – nézd meg, hogy mit ajánlanak, hogy milyen típusú cégnél van az állás. Nagyvállalat, kisvállalkozás vagy nonprofit szervezet? Ez befolyásolhatja a fizetési ajánlatok rugalmasságát. Légy őszinte, kérdezd meg, hogy van-e rugalmasság egy alkura, és akkor megtalálhatjátok a kiindulási pontot.
9. Győződj meg róla, hogy komolyan gondolják
Ha a vállalat komolyan gondolja ajánlatát, hogy felvesz téged, akkor ez elég teret ad a tárgyalások megkezdéséhez. Előfordulhat, hogy megkérdezik, mennyit keresel jelenleg, vagy a vállalat előbb közöl egy fizetési számadatot. Bárhogy is legyen, építs ki annyi kapcsolatot, amennyit csak tudsz, és győződj meg arról, hogy biztosan versenyben vagy, mielőtt még a számokról beszélnétek.
A munkáltatók valójában azt szeretnék hallani, hogy képes vagy a munkát megfelelően elvégezni. A fő célod az legyen, hogy megmutasd, hogy Te vagy a megfelelő személy az állásra, megvan benned minden ami nekik kell. Ezt a bértárgyalás fázisában következetesen meg kell mutatnod.