Papp Zoltán írása
Néhány évvel ezelőtt, a HCB consulting vállalkozásomban összesodort az élet egy 20 fő feletti cég vezetőjével, akinek érdekes elképzelései voltak a cége vezetéséről. Minden kolléga neki kellett, hogy riportáljon napi szinten. A cég életének minden döntését kizárólag ő hozhatta meg. A stratégiai szintűtől a legkisebbig. Az irodavezető még arra sem volt jogosult, hogy eldönthesse, milyen és mennyi wc papírt vásárolhatnak.
Persze, ez rengeteg időt vett el a vezetőtől, aki már így is napi 16-18 órát dolgozott. Ezért úgy döntött, napközben inkább nem eszik és nem iszik, hiszen így értékes perceket “spórolhat” meg, ami alatt elintézhet egy újabb teendőt. (A leveleit még így sem tudta megnyitni napokig.)
Ezt szaknyelven úgy hívjuk, túlzottan részletes, mikroszintű irányítás és ellenőrzés. Azaz: röviden: mikromenedzsment.
Mikromenedzsment
Mi a baj a mikromenedzsmenttel, egyáltalán van vele baj?
A példánál maradva, azt hiszem mindketten érezzük, mennyire egészségtelen lett volna a cégvezető számára fenntartani ezt az állapotot hosszú távon. Ám, arról érdemes többet beszélnünk, milyen hatással van ez a cégére?
Mielőtt belemegyünk a részletekbe, zárójelben megjegyzem: van olyan cégméret és fejlődési állapot, amikor nincs más lehetőség. Az alapítás után, illetve 10 fő alatti létszámig lehet direkt eszközökkel vezetni. Ám, e fölött érdemes már módosítani a működésen, a példabeli cég esetén – ami egy 20 fős cég – mindenképpen.
Milyen veszélyt jelentett a mikromenedzsment a szóban forgó cégre?
- Rengeteg elpazarolt idő
A mikromenedzsment nagyon időigényes műfaj, mivel gyakran túlterheli a vezetőt a részletekkel. Emiatt a példabeli cég vezetőjének is kevesebb ideje maradt az egész vállalat stratégiai tervezésére és irányítására, amivel hosszú távon halálra ítéli a céget.
- Elvesztett motiváció és munkavállalói elégedettség
A túlzottan részletes irányítás és ellenőrzés, az önálló döntéshozatal hiánya miatt az alkalmazottak szép lassan elveszítik a motivációjukat. Ez pedig óriási probléma, hiszen, ahogy arról már itt korábban írtunk, a motivált munkaerő közvetlen hatással van arra, a cég mekkora nyereséggel zárja az évet, vagy hogy, mennyire lesz életképes hosszú távon, akár válsághelyzetben.
- Romló vállalati teljesítmény:
A túlzottan részletes irányítás és ellenőrzés miatt a vezető elvesztette a nagyobb képet és a stratégiai célokat. A vállalat beragadt az apró részletekbe, amit a teljes vállalati teljesítmény megsínylett.
- Limitált tudás:
A mikromenedzsment azzal a veszéllyel járhat, hogy vezetőként nem bízunk meg másokat, akik jobban képzettek és kompetensebbek náluk az adott területen. Ez viszont azt jelenti, hogy egy idő után “megáll a tudomány”. Nem tudjuk kiaknázni az alkalmazottaink és vezetőink tapasztalatait, valamint szaktudását.
- Rugalmatlanság
Az a vállalat, ahol egy embernek kell dönteni minden kérdésben, nem tud gyorsan reagálni a változásokra és váratlan eseményekre. A példában forgó vezető is nehéznek találta a tervezésen kívüli helyzetek kezelését, és rengeteg idejét vette el, hogy megoldást találjon az összes problémára.
Ez csak 5 pont, ahol a mikromenedzsment csendes gyilkosként kezdi megrágni a céget. Ám, már a felsorolásból is látszik, még a kezdeti időszakban is veszélyes így irányítani egy szervezetet. A későbbi, érettebb fázisban pedig egyenesen életveszélyes lehet.
Kíváncsi vagy, miért vagy hogyan lesz valakiből mikromenedzselő vezető? Itt olvashatsz róla.