Minősített logisztikai parkok Magyarországon
Megvalósult a logisztikai szektor egy régi vágya, vagyis van lehetőség egy-egy logisztikai park pályázat útján történő minősíttetésére. A Közlekedéslogisztikai Konferencián adták át a logisztikai park minősítéseket, összesen 57-en kaptak logisztikai park címet. A kormány által tavaly elfogadott, az ipari parkok mintájára kidolgozott új minősítési rendszer célja egy egységes szabályozási, minősítési és ellenőrzési rendszer létrehozása. Ebben a logisztikai szolgáltató szektor beruházásai koordinált keretek között és hatékonyabban valósulnak meg.
Logisztikai park minősítés
A minősítésre vonatkozó kezdeményezés közel két évtizedes múltra tekint vissza. A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) 2006-ban kezdte kidolgozni a Logisztikai Szolgáltató Központok minősítési rendszerét – intermodális, regionális, helyi kategóriákban.
Az LSZK címeket, egy minősítési folyamat végén, a Logisztikai Egyeztető Fórumba tömörített, a teljes logisztikai szakmát összefogó testület adta oda. Jelenleg ez a csoport 39 minősített LSZK-ból áll. Korábbi években ez a minősítési rendszer többször szerepelt különböző állami programokban, pályázatokban támogatva azok működését. Nemzetgazdasági Minisztériummal való együttműködés, egyeztetések eredményeként ez a minősítési rendszer magasabb szintre lépett, bekerült a jogszabályokba. Ennek eredményeként egységesítésre került az ipari parkok, tudományos parkok, logisztikai parkok szabályozása. A rendszer most épül fel, egy-két helyen kell még finomítani, de az irány jó. A korábban minősített logisztikai szolgáltató központok automatikusan átkerültek az új rendszerbe, időközben bejöttek már új pályázatok is, ezek elbírálása megtörtént, így további 18 parkkal bővül a korábbi 39-s lista. A minősítésre pályázni kell, az intermodális logisztikai park, regionális logisztikai park vagy helyi logisztikai park cím odaítélésére a Tudományos és Innovációs, Technológiai, Ipari és Logisztikai Park Tanács tesz javaslatot.

Magyarországi adottságok
Magyarország kiváló adottságokkal rendelkezik az áruszállítás területén. Egyedülálló módon három fő közúti teherszállítási útvonalon is belépési pont az Európai Unióba (EU). Emellett pedig a gyorsforgalmi úthálózat szinte az egész ország területén könnyen elérhető.
A logisztika szerepét növeli az is, hogy hazánk a nyugati és keleti high tech ipar és tőke találkozási pontja. A logisztikai szektor a gazdasági növekedés egyik alapja, hiszen közel 2500 vállalat tevékenykedik ezen a területen és a szektorban 300 ezren dolgoznak. Az ágazat jelenleg a GDP 5 százalékát állítja elő, a kormányzat célja, hogy ez 10 százalékra nőjön. Így tovább erősíthető a magyar gazdaság makro-térségeket összekapcsoló hídszerepe.
Külföldi befektetések
A külföldi befektetések egyre inkább elérik a vidéki városokat is, így a folyamatos beruházásoknak köszönhetően a magyar ipari szektor tovább fejlődik. Ezzel nagymértékben hozzájárul a magyar gazdaság növekedéséhez.
Infrastruktúra fejlesztések
Magyarországnak tehát tovább kell erősítenie a beruházás- és exportalapú gazdaságát, valamint ki kell aknáznia a növekedési tartalékokat és javítania kell versenyképességét. Ennek egyik eszköze az ipari vállalatok által használt infrastruktúra fejlesztése. Ennek alapja a szállítmányozás, fuvarozás, raktározás és a kapcsolódó szolgáltatások rendelkezésre állása. Ezek a logisztikai fejlesztések megközelítőleg 340 hektár területen valósulnak meg és összesen körülbelül 370 milliárd forint értéket képviselnek. További 39 logisztikai központ a jogszabály alapján jogosult a logisztikai park cím viselésére, így a magyarországi hivatalos logisztikai parkok száma 57-re nő. Az ágazat megerősítése hozzájárulhat a gazdasági növekedés helyreállításához, így a családok és munkahelyek megvédéséhez. A kormány a tanács munkájától azt várja, hogy érdemben járuljon hozzá az ipari, logisztikai és technológiai parkok fejlődéséhez, így a hazai térségek vonzerejének és gazdasági teljesítményének növeléséhez.
Forrás: vg.hu