A raktárbiztonságnak nincs alternatívája. A fenntartható raktárüzemeltetés keretében a biztonságot prioritásként kell kezelni. Sajnos, a raktározási ágazatban a súlyos sérülésekkel járó balestek aránya magasabb, mint az összes iparági balesetek átlaga. A raktárak veszélyes munkahelyek lehetnek. Fontos megérteni azokat a veszélyeket, amelyek a munkafolyamatok során a tapasztalatlan, képzetlen dolgozókra leselkednek.

Raktárbiztonság fontossága és kihívásai
Veszélykommunikáció – A raktár üzemeltetőknek írásos veszélykommunikációs programot kell készíteniük azokról a veszélyforrásokról, amelyek a raktári dolgozókat érhetik.
Vészhelyzeti intézkedési tervek – A raktár üzemeltetőknek rendelkezniük kell részletes tűzvédelmi tervvel, amely leírja, hogy a raktári dolgozóknak mit kell csinálniuk tűz, vagy más vészhelyzet esetén.
Tűzvédelem és vészkijáratok – A raktáraknak több, jól megtervezett és kiépített vészkijárattal kell rendelkezniük – amelyek optimális távolságra vannak egymástól, ha az egyiket tűz vagy füst elzárja -, és amelyeket rendszeresen ellenőriznek karbantartás, biztosítékok és működési jellemzők szempontjából.
Közlekedés és mozgás a munkaterületeken – A magasban, emelt platformokon dolgozó raktári és raktározási létesítményekben dolgozóknak rendelkezniük kell esésvédelmi rendszerekkel, hogy megvédjék magukat az esésektől, amelyek a munkával kapcsolatos súlyos sérülések és halálesetek vezető okai közé tartoznak.
Orvosi és elsősegélynyújtás – Követelmény a raktár üzemeltetők számára, hogy megfelelő elsősegélynyújtó személyzetet és felszerelést biztosítsanak.

Veszélyek és ellenőrzések
Az alábbiakban a leggyakoribb raktárbiztonsági kockázatokat és veszélyforrásokat mutatjuk be:
- Targoncák: a raktározási és tárolási létesítményekben használt kritikus fontosságú berendezések. Helytelen működtetésük esetén azonban súlyos károkat okozhatnak a kezelőknek, a közelben dolgozóknak és a vagyontárgyaknak.
- Dokkok: az egyik legsúlyosabb baleset, amelyet egy raktárban dolgozó munkavállaló elszenvedhet, ha beszorul vagy összenyomódik a targonca és a rakodódokk közé. Ez jellemzően akkor következik be, amikor a targonca kifut a rakodódokkból, és elüt egy embert.
- Szállítószalagok: a szállítóberendezéseket általában az áruk raktárból raktárba történő szállításához használják. A szállítószalagok azonban komoly veszélyeket jelentenek a munkavállalókra nézve, beleértve a berendezésekbe való beszorulást és a leeső tárgyakkal való ütközést.
- Rossz, hanyag polcra helyezés: a rakományok nem megfelelő egymásra helyezése és a raklapok polcokon történő tárolása a közelben dolgozók számára veszélyes borulás, omlásveszélyt eredményezhet. Kölünüsen veszélyes a nagyobb 4-5 méteres magasságban tárolt raklapok esetében.
- Kézi emelés, rossz testtartás és ergonómia. a fizikai sérülések leggyakoribb oka a helytelen testtartással végrehajtott , vagy túlterheléses kézi emelés. Ezek komoly mozgásszervi sérüléseket, betegségeket okozhatnak.
- Veszélyes anyagok tárolása: ezek mindegyike a tárolt anyagok veszély tulajdonságaitól függően külön veszélykommunikációs programot igényelnek. A veszélykommunikációs programnak ki kell terjednie a vegyi anyagok veszélyeinek azonosítására vonatkozó hatékony képzésre; a vegyi anyagok megfelelő kezelésére, tárolására és ártalmatlanítására; valamint a megfelelő egyéni védőeszközök használatára. A raktár biztonságának biztosítása érdekében elengedhetetlen, hogy a munkavállalók és a vezetői csapatok ismeretekkel rendelkezzenek a biztonsági ellenőrzések elvégzéséről és a veszélyes vegyi anyagok megfelelő kezeléséről és tárolásáról.
- Töltőállomások: a raktárhelyiségekben található töltőállomások minden elektromos meghajtású berendezés üzemanyaggal való feltöltésére vagy újratöltésére szolgálnak. Az egységek benzinnel, folyékony petróleumgázzal (LPG) vagy akkumulátorral működhetnek. Ha a raktárbiztonsági irányelveket nem tartják be, tüzek és robbanások következhetnek be.
- Mozgó-, és elektromos berendezések: minden raktári műveletnél, ahol mozgó, vagy feszültség alatt lévő berendezést használnak, programot kell bevezetni annak biztosítására, hogy minden feszültség alatt álló berendezés megfelelően ki legyen kapcsolva, és hogy a munkavállalók ne kerüljenek mechanikus alkatrészek közé vagy ne kapjanak áramütést. A raktár biztonságának biztosítása érdekében minden érintett munkavállalót ki kell oktatni az eljárásokról, valamint arról, hogyan kell az eszközöket használni.
Raktárbiztonság szabályozási irányelvek
A raktárbiztonság olyan szabályozási irányelvek és a legjobb iparági gyakorlatok összességéből áll, amelyek segítenek az üzemeltetőknek a biztonságos munkakörnyezet kialakításában, valamint a dolgozóknak a raktárban végzett munka során a biztonságos munkafolyamatok elsajátításában, biztosításában. A balesetek megelőzése, a biztonsági követelmények betartása mindannyiunk érdeke.