Az ellátási láncok védelme az ellátási lánc menedzsment azon része, amely a külső- és belső beszállítók, logisztikai folyamatok kockázatkezelésére összpontosít. Az ellátási lánc biztonságát illetően a lényeg a biztonságos, végponttól végpontig tartó felügyeleti lánc biztosítása. Ez magában foglalja a jól meghatározott és betartatott biztonsági protokollokat, a világszintű szabályozások megértését. Lényeges továbbá az alkalmazottak képzése, a fizikai biztonsági intézkedések, a fuvarozók alapos átvilágítása is. Fontos ellenőrizni a járművezetők azonosítását, a raktárak, rakodódokkok és kapuk videós felügyeletét, valamint a biztonságos létesítmények, telephelyek és kirakodóhelyek használatát.

Ellátási láncok védelme
A módszertan fontos része az ellátási láncban rejlő kockázatok azonosítása, elemzése és mérséklése. Az ellátási lánc biztonsága magában foglalja mind a termékekkel kapcsolatos fizikai biztonságot, mind a logisztikai folyamatokban használt szoftverek és szolgáltatások kiberbiztonságát is.
A válságkezelés az ellátási lánc biztonságának többszintű megközelítésének egy másik aspektusa. Nemcsak a globális ellátási láncot lehet felhasználni egy terrorcselekmény elősegítésére, hanem maga az ellátási lánc is egy ilyen támadás célpontjának tekinthető.
Az ellátási láncok fizikai biztonsága és integritása
A múltban az ellátási lánc biztonsága elsősorban a fizikai biztonságra és integritásra összpontosított. A fizikai fenyegetések magukban foglalják a belső és külső forrásokból eredő kockázatokat, például a lopást, a szabotázst és a terrorizmust.
Az ellátási láncban résztvevő cégek, szervezetek a fizikai támadásokat gyakran a szállítmányok nyomon követésével és a fuvarokmányok ellenőrzésével mérséklik. Emellett a szállítóknak meghatározott minőségi irányelvek szerint kell biztosítaniuk a szállítmányokat, benne az adminisztrációt és az ellenőrzést, hogy megakadályozzák a manipulációt vagy a lopást.
A biztonság a gyakorlatban
Az ellátási láncok biztonsága számos területet érint, és vállalatonként nagymértékben eltérhet. A kockázatkezelési elvek irányíthatják a stratégiát, benne a fenyegetések vagy potenciális problémák azonosítását és a megfelelő kockázatenyhítések végrehajtását.
Egy alapos védelmi stratégia nagymértékben javíthatja az ellátási lánc általános biztonságát. Az ellátási lánc biztonsága – a vállalat, a helyszín, a szállítmányok vagy adatok típusa és a prioritások szerint rangsorolt kockázatok függvényében – a hagyományos fizikai biztonsági technológiák, valamint a vállalat profilja szempontjából egyedi technológiák, például plombák, globális helymeghatározás és kifinomultabb helymeghatározó és nyomon követési alkalmazások használatát is megköveteli.
A raktárak, elosztóközpontok, tengeri kikötők, repülőterek, nyerges vontatóközpontok és teherterminálok mindegyikében valamilyen szintű hitelesítő rendszer működik benne az alkalmas technológia a beléptetés ellenőrzéséhez, gyakran IP-alapú és analitikai eszközökkel felszerelve.
Kiemelt prioritások
Az ellátási lánc biztonságának kiemelt prioritást kell élveznie a cégek, szervezetek számára, mivel a rendszeren belüli biztonsági rés, vagy esemény kisebb-nagyobb kárt okozhat, jelentősen megzavarva a az ellátási láncban részt vevő vállalatok működését. Az ellátási láncon belüli sebezhetőségek nem tervezett, szükségtelen költségekhez, nem hatékony szállítási ütemezéshez, szellemi tulajdon elvesztéséhez és más károkhoz vezethetnek. Legsúlyosabb esetekben ezek járulékos kára lehet az érintett cég reputációjának csökkenése, hitelvesztése.
Nyilvánvaló, hogy az egyre nagyobb, dinamikusabb és összetettebb globális ellátási lánc számos fenyegetésnek és veszélynek, például természeti katasztrófáknak, baleseteknek, rosszindulatú támadásoknak van kitéve.
Az ellátási láncok védelme a kereskedelem egyik fontos részévé vált amely elősegíti, biztosítja az áruk időben történő, hatékony áramlását, miközben védi a kereskedelmet, csökkenti az ellátási zavarokkal szembeni sebezhetőségét.
kapcsolódó cikkek

„Mit csinál?” – a beszerzési kategóriamenedzser
A beszerzési kategóriamenedzser olyan logisztikai beszerzési szakember, aki egy adott termék- vagy alkatrész kategória beszerzési tevékenységéért felelős.

„Mit csinál?” – az ellátási lánc vezető
Az ellátási lánc vezető (menedzser) olyan szakember, aki átfogóan biztosítja az ellátási lánc és a logisztikai műveletek megfelelő működését.